• Kuchnia przedszkolna

• KUCHNIA PRZEDSZKOLNA

“Dobry posiłek to wyważona mieszanka dobrych potraw,troski, zaangażowania, bliskich relacji z ludźmi, estetyki, radości dla zmysłów  i nieprzewidywalnych uczuć, nastrojów”

Jesper Juul

Gminne Przeszkole w Krasnem posiada własną, niezależną kuchnię, w której codziennie przygotowywane są smaczne, świeże i zdrowe posiłki specjalnie dla przedszkolaków. Obsadę kuchni stanowi wykwalifikowany i kreatywny zespół pasjonatów. Jakość wyżywienia najmłodszych traktujemy priorytetowo. Zaletą naszego przedszkola jest realizacja programów żywieniowych: „Zdrowo jem-zdrowo żyję”, „5 porcji owoców i warzyw dziennie-codziennie”, „Zdrowy przedszkolak wg E.Lorenc”, „Zęby podkarpackich dzieci wolne od próchnicy”. Dzieci poprzez zabawę uczą się zasad zdrowego żywienia oraz nabierają dobrych nawyków żywieniowych. W tradycję przedszkola wpisało się samodzielne przygotowanie “Smacznej i zdrowej sałatki owocowej”. Okazjonalnie na zajęciach dzieci uczą się sporządzać smakołyki takie jak: kanapki , pierniczki, babeczki, surówki, gofry itp. Zwiedzając kuchnię najmłodsi poznają zawód kucharza i działanie urządzeń pomocnych w sporządzaniu różnych dań. Nie tylko przez pokaz ale przez samodzielne doświadczenie wyrabiamy w dzieciach dobry apetyt. Nawet niejadki przekonują się do nowych potraw, szczególnie wykonanych samodzielnie. Średnio raz w miesiącu urządzamy “szwedzki stół przedszkolaka”, kiedy każdy ma możliwość udekorowania swojej kanapki , wykorzystując produkty o różnych smakach, kształtach i kolorach. Mając na uwadze profilaktykę próchnicy zębów najmłodszych, unikamy potraw o konsystencji ”papki". Zdecydowana większość naszych potraw wymaga żucia i gryzienia. Wzmożone wydzielanie śliny podczas konsumpcji oczyszcza zęby, co zapobiega próchnicy.

Rodzice swoim przykładem motywują pociechy, zawsze czytając im jadłospis. Bardzo ważne są często słyszane w szatni zwroty typu: “to jest pyszne”, “ale smaczne”, “mam na to ochotę” “lubisz to“ , “postaraj się zjeść wszystko”. Nauczycielki zachęcają dzieci do spożywania posiłków bazując na postaciach z bajek i wzmocnieniach pozytywnych. Karmimy dziecko na życzenie ale nigdy nie zmuszamy go do jedzenia. Pozwalamy na wybór np. sam chleb lub same ziemniaki, zgodnie z zasadą, że lepiej zjeść cokolwiek niż nie zjeść niczego. Przekonujemy dzieci do skosztowania wszystkiego. Dziecięce “nie lubię” traci znaczenie przy zachęcie i dobrych wzorcach bo przecież upodobania żywieniowe są zmienne. Cierpliwość i przyjazny klimat przy stole popłaca. Żołądek po pewnym czasie przywyknie do stałych godzin i domaga się pożywienia. Jedzenie ma być przyjemnością a nie stresem. Dzieci, które wymagają szczególnych warunków żywieniowych z powodu alergii, po uzgodnieniu z rodzicami, otrzymują danie zamienne.

Jadłospis jest układany zgodnie z aktualnymi normami żywieniowymi. Zestawy dań są pieczołowicie komponowane i dostosowane do pór roku. Preferujemy towary świeże, sezonowe, naturalne, pochodzące od rodzimych producentów. Ważną cechą przedszkolnego menu jest różnorodność potraw bogatych w pełnowartościowe składniki. Z nowinkami żywieniowymi oswajamy dzieci stopniowo. I tak świetnie przyjęła się w naszym przedszkolu „Owsianka Złotowłosej”(płatki owsiane), Makaron Shreka (szpinak) , Zapiekanka z Drzewkiem (brokuły). Zaczynamy wprowadzać mąkę pełnoziarnistą, ryż brązowy i soczewicę czerwoną. Glutaminian sodu i inne konserwanty zastępujemy naturalnymi ziołami w postaci przypraw własnej roboty.

Nasza kadra na czele z panią intendent i szefem kuchni troszczy się, by stale serwować przedszkolakom:

--wodę mineralną - wpajamy dzieciom nawyk regularnego picia wody, ponieważ nawilżanie organizmu jest profilaktyką prozdrowotną,

- pełnoziarniste pieczywo, różnorodne kasze, makaron razowy ( produkty zbożowe z grubego przemiału zachowują witaminy, minerały, błonnik),

-surówki nawet do dań mącznych, np. pierogów, ponieważ warzywa lub owoce surowe powinny znależć się w każdym posiłku,

--dania mięsne i ryby (gównie morskie), jako źródło pełnowartościowego białka, z których większość jest pieczonych, gotowanych, duszonych,

- śniadania i desery w postaci rozmaitych zup mlecznych, serów, kefiru, jogurtów, maślanki,

-sezam, rodzynki, migdały, orzechy, żurawina i inne ziarna oraz susz owoców egzotycznych dodawane do zup mlecznych i dań mięsnych,

-dania niskosłodzone w tym: kompoty, herbatki ziołowe, owocowe, kawa zbożowa. Preferowanie słodzenia potraw miodem pszczelim,

-rozcieńczone koncentraty soków owocowo- warzywnych,

-plasterki kalarepy, marchewki, rzodkiewki, papryki, kiszonego ogórka do chrupania,

- owoce krajowe ze skórką oraz ich suszone plasterki (chrupsy),

- potrawy lekko solone, mało pikantne ale o zdecydowanym smaku.

Prawidłowe żywienie to nie tylko dostarczenie organizmowi energii i niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach ale też ilość posiłków, ich regularność i odpowiednie rozłożenie w ciągu dnia. Oprócz podstawowych posiłków (śniadanie, dwudaniowy obiad i deser), przedszkolaki mogą liczyć na przekąski „do chrupania” oraz różnego rodzaju kanapki. „Podjadanie” zdrowych przekąsek między głównymi posiłkami jest korzystne ze względu na zapotrzebowanie dorastającego organizmu na energię. Zawsze przyświeca nam troska, by żadne dziecko nie było głodne.

Opracowali:

Barbara Kaszuba