• Błędy w wychowaniu dziecka

• 10 błędów, których należy unikać w wychowaniu dziecka wg. dr Kevina Steede’a:

Błąd I - Wpajanie dziecku błędnych przekonań, że:

• we wszystkim muszę być dobry,
          • znaczę tyle co moje osiągnięcia,
          • negatywne uczucia są złe,
          • wszyscy muszą mnie lubić,
          • poprawianie błędów i proszenie o pomoc jest złe.

Błąd II - Nieświadome prowokowanie złego zachowania

• wszystkie dzieci wymagają uwagi,
          • nagradzaj dzieci za zachowania dobre.

Błąd III - Brak konsekwencji

• jeśli ustalasz jakąś zasadę lub straszysz następstwami jej nieprzestrzegania postępuj zgodnie z tym co zostało powiedziane.

Błąd IV - Pułapki porozumienia się

• najczęściej styl komunikacji zamknięty, czyli takiej, w której dziecko nie ma szans na ujawnienie swoich problemów i myśli prezentują rodzice: autorytatywni, pouczający, obwiniający, bagatelizujący. Aby dziecko otworzyło się przed nami musimy uważnie słuchać i to zarówno na poziomie treściowym jak i emocjonalnym. Być gotowym na rozmowę również tę niewerbalną.

Błąd V - Zrobię to za ciebie

• rozwiązywanie problemów za dziecko wywołuje ich złość i pogłębia zależność.

Błąd VI - My przeciwko nim

• nastawienie rodziców przeciw dzieciom wywołuje urazę i walkę - rola spotkań rodzinnych,  współpraca zespołowa.

Błąd VII - Żelazna dyscyplina

• jeśli ją wprowadzasz rób to bez złości,
          • w odpowiednim momencie,
          • bez obrzucania wyzwiskami,
          • stosuj kary które wyegzekwujesz,
          • dawaj wybór,
          • wprowadzaj dyscyplinę by uczyć.

Błąd VIII - Rób to co mówię, a nie to co robię

• nie mów, co należy robić ale sam rób i zachowuj się tak jak oczekujesz, aby zachowało się dziecko. Jeśli rodzice, przekażą dziecku poprzez własny przykład trwałe wartości, żadne zło świata nie będzie groźne. Dziecko będzie umiało odrzucić to co złe, jeśli wartości którym hołdujemy dziś przyjmą jako własne. Bacznie więc kontrolujmy to co robimy i jakie komunikaty wysyłamy dzieciom poprzez własne czyny.

Błąd IX - Ignorowanie potrzeb i trudności dziecka

Każde dziecko jest wyjątkowe pełne zalet, zainteresowań, umiejętności, wad i słabości. Rolą rodzica jest pielęgnacja i wzmacnianie tego co wartościowe, odrzucanie tego co negatywne. Ważne jest, aby rodzice umieli dostrzec w zachowaniu dziecka to co niepokoi i w razie potrzeby szukali pomocy specjalistów, a nie obwiniali siebie za bezradność, takie zaburzenia jak:

• ADHD,
          • trudności w nauce,
          • depresja i stany lękowe,
          • fobie z pewnością wymagają szybkiej pomocy specjalistów, którzy pomogą dzieciom i ich rodzicom odzyskać wiarę w lepsze jutro.

Błąd X - Hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości świata

Dzieci mogą nas nauczyć jak cieszyć się życiem, radość pozwala łatwiej radzić sobie z problemami

• ucz się od swoich dzieci,
          • ciesz się i bądź wrażliwy i otwarty na piękno,