• Głośne czytanie dziecku

• Dlaczego warto czytać dziecku?

Czytanie dziecku to piękny sposób na wspólne spędzanie czasu i wzmacnianie więzi rodzinnych. Ale lektura to coś więcej niż przyjemność czy sposób na ukołysanie dziecka do snu.

Czytanie dziecku jest obecnie ważniejsze niż kiedyś - w czasach naszego dzieciństwa. Wpojenie dziecku, od najwcześniejszych lat, miłości do książek pozwoli mu oprzeć się uzależnieniu od telewizji czy komputera i przede wszystkim – zdobywać wiedzę, wykształcenie i w przyszłości osiągnąć sukces!

Czytanie niemowlęciu to jeden ze sposobów na stymulowanie rozwoju młodego mózgu.

Kolejne korzyści wspólnej lektury to:

• rozwijanie twórczej aktywności dziecka, wyobraźni („opowiedz, jak wyobrażasz sobie dalsze przygody misia, narysuj to, o czym czytaliśmy”)
          • zacieśnianie więzi między nami, a dzieckiem - wieczorne czytanie często jest jedyną chwilą w ciągu dnia poświęconą tylko dziecku
          •  odpowiednio dobrana lektura pomaga dziecku w zasypianiu
          • właściwie dobrane postaci literackie, we wczesnym dzieciństwie mogą stać się wzorcami osobowymi („pamiętasz? miś podzielił się cukierkami z siostrą”)
          •  wspólne czytanie wspomaga rozwój mowy i poszerza słownictwo(„co to słowo znaczy?”)
          • pierwsze próby samodzielnego czytania mogą pomóc w zdiagnozowaniu ryzyka dysleksji
          •  nauka koncentracji - ciekawa bajka zmusi dziecko do uważnego słuchania
          •  rozbudzenie ciekawości świata („jak wygląda roślina, zwierzę, o którym mowa w bajce?”)

Podsumowując

Głośne czytanie dziecku

Ø     buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

Ø     zapewnia emocjonalny rozwój dziecka

Ø     rozwija język, pamięć i wyobraźnię

Ø     uczy myślenia, poprawia koncentrację

Ø     poszerza wiedzę ogólną

Ø     ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole

Ø     wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka

Ø     uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu

Ø     zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów

Ø     chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury

Ø     kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

Należy czytać dziecku codziennie przez 20 minut

Ø     Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

Ø     Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

opracowała Krystyna Kucaj

www.całapolskaczytadzieciom.pl